Yritys Hyvä -kilpailu on päättynyt
Opinkirjon ja Yksityisyrittäjäin Säätiön vuosittain järjestämä Yritys Hyvä -kilpailu on tullut päätökseensä nelikymmenvuotisen taipaleen jälkeen. Yritys Hyvä alkoi yhdeksäsluokkalaisille suunnattuna yrittäjyysaiheisena kirjoituskilpailuna vuonna 1985 ja laajeni aina opinasteet esiopetuksesta opettajaksi opiskeleviin kattavaksi kilpailuksi. Kilpailu kasvoi vuosien varrella tuomaan esiin monipuolista yrittäjyyden kuvaa kilpailutehtäviensä ja yhteistyökumppaneidensa avulla. Yritys Hyvä -kilpailun aikakaudella nuorten suhtautuminen yrittäjyyteen on muuttunut merkittävästi myönteisemmäksi ja kiinnostuneemmaksi. Tämä käy ilmi aiheesta tehdyistä kyselytutkimuksista.
Kilpailussa keskeisinä palkitsemiskriteereinä ovat toimineet töissä ilmenevä yritteliäisyys ja ajattelun rohkeus. Vaikuttamiseen on kannustettu kilpailutehtävissä yrittämisen kautta, joissa yrittäjyys on toiminut tapoina olla osana yhteisöä, ja ottaa vastuuta omasta sekä muiden tulevaisuudesta. Tehtävissä on päässyt suunnittelemaan unelmien paikkaa, omaa yritystoimintaa tai vaikkapa oman näköistä selviytymistarinaa. Keskeistä yrittäjyydessä on ollut siis oman polun löytäminen ja sen määrätietoinen kulkeminen.
Yritys Hyvä -kilpailun aineistot ovat arkistoituna ja tutkijoiden käytettävissä Suomen elinkeinoelämän keskusarkistossa. Kilpailutehtävissä on siirrytty alkuvuosien suoraviivaisista aiheista, kuten ”Miksi yrittäjät ovat yhteiskunnassa hyödyllisiä?” ja ”Kuinka muotoilla kirje pankinjohtajalle lainan saamiseksi?”, entistä luovempiin ja toiminnallisempiin kokonaisuuksiin. Tänä vuonna kilpailutöinä nähtiin muun muassa ryhmätyönä toteutettu lähikauppasimulaattori sekä tekoälyn avulla suunniteltu lemmikkihotelli.
Toivomme, että tämä luovuuden ja leikin kautta tapahtuva tutustuminen yrittäjyyden teemoihin jatkuu kouluissa myös kilpailun ulkopuolella.