Siirry sisältöön

Yritys Hyvä 2019 voittajat

Tutustu viime kilpailuvuoden voittajiin ja heidän töihinsä. Katso voittajatöistä tehty julkaisu ja tallenne kilpailun lopputapahtumasta.

Yritys Hyvä 2019 voittajat

Katso Yritys Hyvä 2019 -voittajatöiden julkaisu.

Katso Yritys Hyvä 2019 -lopputapahtumatallenne.

Sarja 2: 3.-6.lk

Yksilötyöt:

  • Miten olen yrittänyt saada rahaa?
    Taavi Rintala, Tuusula
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • Kaikki hauskaan opetukseen PV:ltä
    Pietari Vihervaara, Masku
    Työn ohjaaja Dina Chichova
  • Kesäduuni kamalassa kylässä
    Petra Saari, Leinolan koulu, Tampere
    Työn ohjaaja Nelli Helminen

Ryhmätyöt:

  • Yhdessö oloa ja yhdessä tekemistä
    Mira Länsimäki ja Emilia Parviainen, Savion koulu, Kerava
    Työn ohjaaja Antti Erola
  • RoboTeam
    Metsokankaan koulun 4AH-luokkalaiset, Oulu
    Työn ohjaajat Jaana Hekkanen ja Petri Korpi
  • Unelmien puutarhaprojekti
    Kunnaksen koulun 6. luokka, Lahti
    Työn ohjaaja Anna-Liisa Lapinoja
  • Hiilidioksidin kerääjä
    Pinja Kapanen, Ronja Vuorela, Enja Arenmaa ja Vilma Kimari, Pihlajamäen ala-asteen koulu, Helsinki
    Työn ohjaaja Anni Hämäläinen
  • Tehdään projekti uus, koulusta töihin päin askeleet vie
    Arte Toivanen ja Ukko Leinonen, Lukkarin koulu, Kittilä
    Työn ohjaaja Jenni Jokela
  • Kierrätän ja keksin säilykepurkeista
    Kirkonkylän koulun 3 A, Nastola
    Työn ohjaaja Pirjo Mertaranta

Sarja 3: 7.-9. lk

Yksilötyöt:

  • Ihmiskunnan suurin uhka vai suurin mahdollisuus
    Viljami Virtanen, Hakkarin koulu, Lempäälä
    Työn ohjaaja Pate Nikulainen
  • Seitsemän kääpiön Louhinta Oy
    Valma Mäenpää, Mäntysalon koulu, Klaukkala
    Työn ohjaaja Lotta Kallio
  • Yritys ruuduissa
    Sabrina Veremeyeva, Kummun koulu, Outokumpu
    Työn ohjaaja Salla Remes-Ylönen

Ryhmätyöt:

  • Vesimerkki
    Nelli Aalto, Anna Colussi ja Mona Salo, Olarin koulu, Espoo
    Työn ohjaajat Henna Jouhki ja Sanna Makkonen
    Työ pääsee edustamaan Suomea kansainväliseen Genius Olympiad -kilpailuun Yhdysvaltoihin.
  • Minecraft-kerho
    Mikael H., Veniamin Polyakov ja Joonas Inkinen, Itä-Suomen koulu, Lappeenranta
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • Pakohuoneprojekti
    Cheri Sivenius ja Lauri Kankaanpää, Sylvään koulun, Sastamala
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • MugHug-yritys
    Lahden kristillinen koulu 9. luokka, Lahti
    Työn ohjaaja Anne Lahtinen
  • Tonttujäätelö
    Anni Piirainen ja Jenny Kinnunen, Tuupalan yläkoulu, Kuhmo
    Työn ohjaaja Jenni Björn

Sarja 4: lukio ja ammatillinen koulu

Yksilötyöt:

  • Kuntien retkikohteiden ja aktiviteettien tuominen nuorten tietoon yritystoiminnan avulla
    Veera Impiö, Oulun Lyseon lukio, Oulu
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • My Favorite Hound
    Maria Korhonen, Kuopion klassillinen lukio, Kuopio
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.

Ryhmätyöt:

  • Olohuone-kahvila Fönsteri
    Merkonomiopiskelijat MEP16, Forssan ammatti-instituutti, Forssa
    Työn ohjaaja Jaana Jussila

Jaa sosiaalisessa mediassa