Siirry sisältöön

Sarja 1: Esi- ja alkuopetus

Ryhmätyöt:

  • Tulevaisuuden kaupunki
    Keltinmäen koulun 1A, Jyväskylä
    Työn ohjaaja Päivi Sallinen
  • Eläköön eläimet
    Maatullin ala-asteen koulun 1B, Helsinki
    Työn ohjaaja Taru Martikainen

Sarja 2: 3.-6.lk

Yksilötyöt:

  • Tom Tamminen – Älä luovuta
    Lumia Raunismaa, Tikkakoski
  • Wibe – Unelmat
    Vilppu Haverinen, Kirkkonummi
  • Rasmuksen kioski
    Rasmus Riivari, Metsäkylä

Ryhmätyöt:

  • Karesuvanto 2017 
    Juulia Mannela, Oskari Mannela, Nuutti Kotavuopio, Veeti Kotavuopio, Väinö Kotavuopio, Crista Puranen ja Isabella Wahl, Karesuvannon koulu, Karesuvanto
    Työn ohjaaja Jenni Niemelä
  • PataSnow 2018
    Metsokankaan koulun 3.-4. -luokkalaiset, Oulu
    Työn ohjaajina Jaana Hekkanen, Timo Fordell, Petri Korpi, Marko Kivimäki, Niina Siltari ja Katja Kesti
  • Yritysten maa 
    Savosenmäen koulun 3A, Mänttä-Vilppula
    Työn ohjaaja Elina Salo

Sarja 3: 7.-9. lk

Yksilötyöt:

  • Nukkeilu
    Fanni Laukkanen, Hiidenkiven koulu, Helsinki
    Työn ohjaaja Laura Kahlos
  • Painajainen 
    Erika Tilander, Mäntysalon koulu, Klaukkala
    Työn ohjaaja Tiina Piironen
  • Nontact-puhelinlakko
    Neemi Sinkko, Joensuun steinerkoulu, Joensuu
    Työn ohjaaja Juha Kontturi

Ryhmätyöt:

  • Aislan satukirja
    Sanni Kalaoja, Lilja Nissinen, Katri Taipaleenmäki,  Milla Tiainen ja Hanna Kinnunen, Kestilän peruskoulu, Kestilä
    Työn ohjaajat Birgitta Virpimäki
  • Joulumarkkinat 2017 
    Selina Ingalsuo, Venla Ingalsuo, Kormu
  • Hupiturva 
    Aino Haapalinna, Aliisa Roiha, Sini Siimes ja Verna Vihervuori, Olarin koulun, Espoo
    Työn ohjaajina Henna Jouhki ja Sanna Keränen
  • Ei elämää 
    Jonne Siekkinen, Juho Kalle Karvonen, Kalle Soinilehto ja Veeti Veteläinen
  • Frender – Yksinäisyyden vahvistaja 
    Sanni Jaatinen ja Siiri Vähäsöyrinki, Hakkarin koulu, Lempäälä
    Työn ohjaaja Pate Nikulainen

Sarja 4: lukio ja ammatillinen koulu

Ryhmätyöt:

  • Yhteistyössä on voimaa
    Venla Parviainen, Netta Neva, Katariina Rissa, Viivi Vanamo, Pinja Sormunen, Kirmo Komulainen, Terhi Tapio, Tiina Kurkioja, Joonatan Laine ja Niklas Pakarinen, Tampere
  • AbsolutArma
    Leevi Nieminen, Eelis Taipale ja Helga Simola, Padasjoen lukio
    Kasper Heikkilä, Riihimäen lukio
    Aatu Pulkkinen, Hämeenlinnan lyseon lukio
    Työn ohjaajina Anne-Mari Keränen, Marja-Riitta Tikkakoski ja Antti Räsänen
  • Bugman’s Best Oy
    Toivo Hursti, Matias Järvinen ja Aaron Uunisaari, Etelä-Tapiolan lukio, Espoo

Sarja O: Opettajaksi opistelevat

  • Yrittäjyyskasvatusta koululaisille
    Aleksi Sillanmäki, Hanna Rantamaa, Joni Rintala, Elias Pitkänen ja Arttu Ylhävuori, Tampereen yliopisto

 

Kunniamaininnat

Kunniamaininnat päätettiin myöntää seuraaville kilpailutöille:

SARJA 1

Miten olen yrittänyt saada rahaa, ryhmätyö, 6.lk
Tulevaisuuden lumikaupunki, ryhmätyö 1.-6.lk
Pandaprojekti, yksilötyö 6.lk

SARJA 2

Tulevaisuuden kaupunki, ryhmätyö, 6.lk
Ympäristöystävällinen kaupunki, ryhmätyö 1.-6.lk
Liitukauppiaasta yrittäjäksi, yksilötyö 6.lk
Hyväntekeväisyystempaus eläinten hyväksi, ryhmätyö 4.lk
Jyrsijöiden sisätalo, ryhmätyö 3.-4.lk
Tää kaatuminen ei oo viimeinen kaatumiseni, yksilötyö 3.lk
Keskiajan Turku -näyttämö, ryhmätyö 6.lk
Unelmien oppimislinnake, ryhmätyö 6.lk
Räppi kestävästä kehityksestä, parityö 6.lk

SARJA 3

Menkka-asiaa, ryhmätyö 9.lk
Yritysidea, yksilötyö 9.lk
Hotbling, ryhmätyö 9.lk
Rohkee-biisi, parityö 8.lk
Lapin ilopilleri – ilon kautta, ryhmätyö 7.-9.lk
13.2. Liikuntapäivä, ryhmätyö 9.lk
Maailma ilman yrittäjyyttä, yksilötyö 9.lk
Liekki, yksilötyö 9.lk
Piscarius, parityö 8.lk
Yhdessä eteenpäin, yksilötyö 7.lk

SARJA 4
Tie, ryhmätyö, 1.vsk
Yrittäjät kohtaavat Suomessa monia ongelmia, yksilötyö 1.vsk
Topsa-tonttu tohtorissa – iloa vauvasta vaariin! ryhmätyö 3.vsk
Tämä ei satu lainkaan, tämä tekee hyvää, yksilötyö 1.vsk

Jaa sosiaalisessa mediassa

Jaa sosiaalisessa mediassa