Siirry sisältöön

Yritys Hyvä 2020 voittajat

Voittajiksi valittiin 26 työtä ja kunniamaininnan sai 17 työtä.
Tänä vuonna kilpailulautakunta päätti jakaa palkintostipendejä hurjat 16 300 euroa, koska erikoisesta keväästä johtuen voittajien juhlaa ei päästy yhdessä juhlistamaan. Nyt useampi kilpailuun osallistunut sai huomionarvoisen stipendin.

Yritys Hyvä 2020 voittajat

Saimme loppukilpailuun huikeat 500 työtä ja osallistujia oli yli 1400 henkilöä! Töissä korostuivat luovuus, innokkuus, rohkeus sekä lasten ja nuorten omat näkemykset yrittämisestä ja yritteliäisyydestä. Jokaisella sarjalla oli oma monialainen esiraatinsa. Esiraatien jäsenet tutustuivat kaikkiin kilpailuun lähetettyihin töihin. Esiraatien arviointien pohjalta kilpailulautakunta teki lopulliset päätökset voittajista ja kunniamaininnan saajista.

Katso Yritys Hyvä 2020 -voittajatöiden julkaisu

Sarja 1: esi- ja alkuopetus

  • Avaruussankarit
    Päiväkoti PeltoWillan esikouluryhmä, Ulvila
    Työn ohjaajat Sonja Välimäki ja Katri Uusiaro
  • Kaipiaisten koulun yritysnuuskijat
    Kaipiaisten koulun esikouluryhmä ja 1.-2. luokkien oppilaat, Kaipiainen
    Työn ohjaajat Niina Vähäuski ja Minna Vähäuski

Sarja 2: 3.-6.lk

Yksilötyöt:

  • Itsekirjoitettu joulukalenteri
    Juho Kääriäinen, Kotka
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • Yritys ”Kaikki Hauskaan Opetukseen PV:ltä” tänä päivinä
    Pietari Vihervaara, Masku
    Työn ohjaaja Dina Chichova

Ryhmätyöt:

  • Vierailu vanhainkotiin
    Kia Koppel, Elena Prez Villalba, Pauliina Palosaari, Savion koulu, Kerava
    Työn ohjaaja Antti Eerola
  • Woodgrouse – vahvuuksien kautta yhteiseen hyvään
    Metsokankaan koulun 5a ja 5b, Oulu
    Työn ohjaajat Jaana Hekkanen ja Timo Fordell
  • Naantalin teknologialainaamo
    Lietsalan koulun 5x, Naantali
    Työn ohjaajat Tuomas Alanko ja Anu Kokko
  • Lauletaan kaivo Intiaan
    Tolppilan koulun 4a ja 4b, Karstula
    Työn ohjaajat Saara Lahti ja Iina Sysimäki
  • ”Save the Earth” -luontolautapeli
    Tuuli Heikkilä, Sara Paavola, Hanna Riihimäki, Helmi Riihimäki, Sara Äijö ja Sofia Äijö, Puumalan koulu, Kaustinen
    Työn ohjaaja Sirpa Saarikettu
  • Autetaan yhdessä!
    Etelä-Hervannan koulun 5a, 5b, 5c ja 5d, Tampere
    Työn ohjaajat Janne Pennanen, Kirsi Teikari, Jaana Sudenvaara, Hanna Tuomi ja Ulrika Hämäläinen
  • Times City
    Pispalan koulun 3a, Tampere
    Työn ohjaaja Elina Salo
  • Kyläkoulu rap
    Kolkanlahden koulun 1.-6. lk, Saarijärvi
    Työn ohjaajat Mari Albert ja Salla Krok
  • Ensiapulaukuilla leirikouluun
    Viikin normaalikoulun 4c, Helsinki
    Työn ohjaajat Minna Mäkelä ja Taru Piironen

Sarja 3: 7.-9. lk

Yksilötyöt:

  • Xenarte
    Jenni Arovaara, Jyväskylä
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • Uskon omaan unelmaani
    Sanni Sainio, Mäntysalon koulu, Klaukkala
    Työn ohjaaja Lotta Kallio
  • Kulmakahvila Raitsu Coffee
    Micaela Wilkman, Mäntysalon koulu, Klaukkala
    Työn ohjaaja Lotta Kallio
  • Pieni hetki metsäniityllä
    Viivi Mattanen, Tähtikunnan koulu, Sodankylä
    Työn ohjaaja Marianne Atsinki
  • Eettisen kaupan köydenveto
    Sanni Vääräniemi, Kestilän koulu, Kestilä
    Työn ohjaaja Sari Belov

Ryhmätyöt:

  • Kotini, Nuuksio
    Tuomo Kyrö ja Leevi Jokinen, Hiidenkiven peruskoulu, Helsinki
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • AhmoDream toteuttaa unelmia
    Ahmon koulun oppilaskunta, Siilijärvi
    Työn ohjaajat Mari Albert ja Salla Krok
  • HANSEN ympäristöpeli
    Nelli Korpela ja Liinu Loukiainen, Hakkarin koulu, Lempäälä
    Työn ohjaajat Mari Albert ja Salla Krok
  • Mestar
    Rauman Normaalikoulun 7a, Rauma
    Työn ohjaajat Mari Albert ja Salla Krok
  • Sydän Cafe-portfolio
    Sofia Korte, Hertta Aalto ja Elli Kupiainen, Turenki
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.

Sarja 4: lukio ja ammatillinen koulu

  • Limukioski
    Veeti Hotti, Sonkajärvi
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.
  • Villit juuret paikallisena kiertotalouden toimijana
    Venla Siltovuori, Huhtilampi
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.

Sarja O: opettajaksi opiskelevat

  • Manybag
    Topi Remes
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa.

Kunniamaininnat:

SARJA 1

  • Unelma-ammattini: Lääkäri
    Asiya Yousfi, Helsinki
    Työn ohjaaja Saara Yousfi
  • Vahvuuskaksikko Amanda ja Kerttu
    Helka Raita ja Viivi Korhonen, Lukkarin koulu, Kittilä
    Työn ohjaaja Jenni Jokela
  • Dinosaurus kuoli Leipäläntiellä
    Ketunpesän päiväkodin esiopetusryhmä, Turku
    Työn ohjaajat Anna Alanen ja Janna Liikkanen

SARJA 2

  • Maherkku-City
    Irina Hietanen, Helka Ristikartano, Teresa Tavi ja Maria Ekwere, Tampereen yliopiston normaalikoulu, Tampere
    Työn ohjaaja Outi Erkkilä
  • Jaska jätteenkerääjä
    Niilo Lukkarila, Martin Ivanitskiy ja Johannes Partanen, Helsingin englantilainen koulu, Helsinki
    Työn ohjaaja Mikko Kontto
  • Tulevaisuuden kaupunki Babi ja Nikita
    Charalambos Gardias ja Nikita Kogan, Helsingin englantilainen koulu, Helsinki
    Työn ohjaaja Kaisu Möller

SARJA 3

  • Wasteless
    Nanna Salo, Essi Aerikkala ja Dora-Lili Kampuri, Hakkarin koulu, Lempäälä
    Työn ohjaaja Pate Nikulainen
  • Koirakahvila-liikeidea
    Eli Rahunen, Emma Aarninsalo, Anna Aarninsalo, Viherlaakson koulu, Espoo
    Työn ohjaaja Hanne Auvinen
  • Turhaa vai tarpeellista?
    Helja Kilpeläinen, Mäntysalon koulu, Klaukkala
    Työn ohjaaja Lotta Kallio
  • FFTF – Fight For The Future
    Delina Luhamets ja Rosa Niemikorpi, Hakkarin koulu, Lempäälä
    Työn ohjaaja Pate Nikulainen
  • Halkomiehen perillinen Antero – Näin päädyin yrittäjäksi
    Antero Siitonen, Kittilän yläkoulu, Kittilä
    Työn ohjaaja Paula Yrttiaho
  • Kiertotaloudella tulevaisuutta kohti
    Milka Kurkela, Kittilän yläkoulu, Kittilä
    Työn ohjaaja Paula Yrttiaho
  • Ilmaperuna ikkunalaudalla
    Iiris Kähkönen ja Siiri Mattila, Olarin koulu, Espoo
    Työn ohjaaja Henna Jouhki
  • Minä, Tiitus
    Tiitus Vuorenmaa, Sipoonlahden koulu, Söderkulla
    Työn ohjaaja Kati Mertsalmi-Rajala
  • RoskaReikä
    Aatos Avonius, Ville Taskila, Patrik Hakola, Lassi Karhulahti, Karakallion koulu, Espoo
    Työn ohjaaja Kaisu Möller
  • Sano ei kiusaamiselle
    Aava Väkeväinen, Alissa Lammi, Lappajärven Yhteiskoulu, Lappajärvi
    Työn ohjaaja Marja Manninen ja Marianne Mäenpää

SARJA 4

  • Traveling with recycling
    Oona Uusmalmi, Lotta Ruppa, Tampereen yliopiston normaalikoulun lukio, Tampere
    Työn ohjaaja Eija Niskanen

Jaa sosiaalisessa mediassa